Masz zamiar szybko opanować akordy na gitare? W tym zwięzłym wpisie przedstawiam jak to zrobić. Przeczytaj teraz i poznaj 3 kluczowe kroki, aby szybko nauczyć się chwytów gitarowych i móc grać Twoje najbardziej lubiane piosenki.

Tak więc nie traćmy czasu tylko przejdźmy od razu do konkretów, czyli jak opanować akordy na gitare.

Pierwszy krok

Pierwszym krokiem, aby opanować chwyty jest osobne ćwiczenie dokładnego łapania każdego z nich osobno.

Wybierz sobie kilka akordów, których masz zamiar się nauczyć (jeśli dopiero zaczynasz niech będą to np. E, A, D, a). Powinno ich być około cztery.

Następnie skupimy się na precyzyjnym łapaniu każdego z nich. Celem tego ćwiczenia jest przyzwyczajenie palców do pewnego układu na gryfie – tak, aby chwyty brzmiały czysto i bez jakichkolwiek brzęczących strun.

Ćwiczenie wygląda w ten sposób: łapiesz jeden z chwytów (powoli, ale bardzo dokładnie). Następnie grasz każdą strunę po kolei, aby sprawdzić czy wszystkie dobrze brzmią. Jeśli nie, to poprawiasz i robisz tak do czasu, aż akord czysto zabrzmi.

W kolejnym kroku puszczasz chwyt i powtarzasz cały proces. Zrób tak kilka razy. Tym sposobem szybko przyzwyczaisz palce do konkretnego ułożenia na gryfie i czystego orz dokładnego łapania danego chwytu.

Zaznaczę jeszcze raz, że w tym momencie nie skupiamy się na szybkości – interesuje nas jedynie precyzja. Do szybkości przejdziemy w trzecim kroku. Aby w krótkim czasie opanować akordy na gitare trzymaj się zaprezentowanej przeze mnie kolejności.

Drugi krok

Dobrze. W tym momencie powinieneś bądź powinnaś już być w stanie zagrać precyzyjnie każdy z akordów. Pora zająć się ich łączeniem.

Tutaj wciąż skupiamy się na precyzji, a nie szybkości.

Te ćwiczenie jest bardzo podobne do poprzedniego – łapiesz w ten sam sposób akord i poprawiasz kolejno struny, do momentu czysto zabrzmi. Jednak teraz nie puszczasz i łapiesz ponownie, lecz zmieniasz akord na kolejny.

I znowu sprawdzasz wszystkie struny. W momencie kiedy czysto zabrzmi to chwytasz następny akord itd.

Jak więc widzisz jest to prawie identyczne do poprzedniego kroku. Jedyna różnica to, to że nie grasz ciągle tego samego akordu, ale zmieniasz między sobą.

W ten sposób nauczysz się precyzyjnie i czysto zmieniać chwyty pomiędzy sobą. Teraz czas, aby nasze akordy na gitarę przyspieszyć. Bez tego nie zagrasz wielu energicznych piosenek.

Trzeci krok

No i przyszła pora na prędkość! Do tego ćwiczenia potrzebny Ci będzie metronom.

Ustaw go na wybrane wolne tempo. Całe ćwiczenie polega na zmienianiu kolejnych akordów na każde uderzenie metronomu.

Istotą jest to, aby wciąż trzymać się tempa, nawet jeśli akord nie brzmi idealnie czysto – wciąż musisz gonić tempo. W ten sposób zaczniesz znacząco przyspieszać szybkość zmiany akordów.

To były 3 kroki, aby opanować akordy na gitarę. Mam nadzieję, że wprowadzisz je w życie i już niedługo opanujesz te akordy, które teraz sprawiają Ci problem. Gitara do ręki i do ćwiczeń!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika