W tym krótkim wpisie pokażę Ci jak czytać i skąd brać tabulatury na gitare oraz powiem jak pójść dalej – tzn. takie małe wprowadzenie do nut: po co i jak.

Co to takiego: taby?

Tabulatury na gitare to metoda notacji, czyli zapisu, muzyki przeznaczony na gitarę. Oznacza to, że tak zapisaną muzykę może odczytać tylko gitarzysta (ewentualnie inny strunowy instrument, jeżeli jest tak nastrojony jak gitara).

Z tego względu nie jest to dokonała forma zapisu, dlatego, że brakuje jej uniwersalności. Np. nuty są niezależne od instrumentu na którym grasz – tabulatura (potocznie taby) taka nie jest.

Mimo to, warto znać tabulaturę, ponieważ można się jej nauczyć w 10 minut i zacząć już grać, a z nutami mimo wszystko tak nie jest – wymagają więcej czasu.

Mocne i słabe strony

Tabulatury na gitare mają wiele wad, a kilka zalet.

Główną zaletą tabów jest prostota. Czytać taby może nawet zupełnie początkujący gitarzysta, który dopiero co zaczyna swoją historię z gitarą. Tym sposobem cieszą się one dużą popularnością.

Jednak poza tym istnieją prawie same minusy tabulatury..

Główną z nich jest brak jakiegokolwiek zapisu rytmu.Tabulatury na gitare nie zawierają żadnych informacji, jak długo dany dźwięk ma wybrzmiewać lub jakie mają być odstępy między dźwiękami.

Z tego powodu nie da się grać z tabów, jeśli wcześniej się nie słyszało danego utworu czy solówki. Jest to gigantyczna wada, która dyskwalifikuje tabulaturę z możliwości bycia poważnym i uznanym sposobem notacji muzyki.

To nie wszystkie minusy gitarowej tabulatury.

O braku uniwersalności już wspominałem, ale powtórzę się. Tylko gitary są w stanie odczytać ten zapis. Nie możemy pokazać np. pianiście i poprosić, żeby zagrał dany kawałek tabów. Jest to niewykonalne.

To nastepny bardzo ważny punkt, który jest na niekorzyść tabulatury na gitare.

Ostatnią wadą, którą chcę wymienić jest brak popularności tabów wśród bardziej zaawansowanych materiałów.

Znajdziesz taby do wielu solówek, jednak jeśli chcesz bardziej na poważnie zająć się muzyką, to im wyższy poziom materiałów tym rzadziej znajdziesz tam taby (nie wspominając o materiałach, które nie są dedykowane jedynie gitarzystom – tam w ogóle nie będzie tabulatury).

Tak więc, jezeli bierzesz granie na gitarze poważnie to nie uciekniesz od nut. Podpowiem jednak, że nie są one takie trudne jak wiele osób uważa.

Jak poznawać nuty?

To było krótkie opisanie tabulatury na gitare. Na pewno warto od niej zacząć, ale także pamiętać o nutach, które posumowyjąc są dużo bardziej przydatne i profesjonalne od tabów.

Jakim sposobem zacząć je poznawać? Na to przydałby się choć jeden osobny artykuł, ale podam tutaj skróconą wersję.

Znajdź jakieś proste melodie (np. ludowe piosenki) zapisane w nutach i graj je na gitarze w różnych pozycjach (nie trzymaj się tylko jednej).

Kiedy będzie Ci to już jakoś szło to zacznij grać z metronomem, aby narzucać sobie tempo.

Ok, w ten sposób możesz zacząć. Tak więc, nie odrzucaj całkowicie tabulatury na gitare, ale z drugiej strony ćwicz nuty. Do ćwiczeń gitarzysto!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika