Nie wiesz, w jaki sposób zabrać się za skale gitarowe i jak je stosować w improwizacji? W tym zwięzłym wpisie pokażę Ci jak to zrobić i w praktyce zacząć używać (np. w improwizacji).

Skale gitarowe nie muszą być skomplikowane, ale powinieneś mieć właściwe podejście do ich uczenia się. Inaczej wszystko zacznie Ci się mieszać i nic z tego nie wyjdzie…

Co to takie skale gitarowe i w jaki sposób pozytywnie wpłyną na Twoją grę?

Dużo osób zaczyna się uczyć skal na gitarę, a tak naprawdę nie wiedzą ani czym one są, ani po co je znać.

Taka klasyczna definicja skali to zbiór dźwięków, które pasują do konkretnego akordu. Dodamy tylko, że nie jest to „naukowa” definicja, ale taka, która ma Ci pomóc zastosować skale gitarowe w praktyce.

Często dana skala będzie pasować do kilku akordów, a nie tylko jednego. To wszystko jest zależne od tonacji (o tym nie będę pisał w tym poście, bo nie starczy miejsca).

W praktyce, o ile nie grasz muzyki znacznie złożonej harmonicznie (np. jazz) to jedna skala będzie pasować do całego utworu lub jego dużej części. W tym przypadku możemy popatrzeć na skalę jako zbiór dźwięków, które pasują do danego utworu/piosenki.

Oto najczęstsze błędy, jakie popełniają gitarzyści ucząc się skal i gam

Pierwszym z błędów jest uczenie się wielu skal, kiedy tak naprawdę nie umiesz w praktyce użyć żadnej z nich.

Nauczenie się skali to nie tylko opanowanie schematu na gryfie – tego to możesz nauczyć nawet małpę. Mam na myśli to, aby daną skalę na tyle przyswoić i osłuchać się z nią, że będziesz mógł tworzyć z niej muzykę.

W jaki sposób to zrobić?

Kiedy wybierzesz skalę to naucz się jednego schematu na gryfie. Teraz zamiast przechodzić do innego bądź nawet kolejnej skali, musisz go przećwiczyć. Włącz podkład, który pasuje do tej skali i po prostu graj.

Na początku będzie to granie po omacku, ale po jakimś czasie zaczniesz się osłuchiwać z daną skalą i konkretnym schematem.

Gdy już zacznie Ci w miarę iść to czas nauczyć się innego schematu tej samej skali. I dla niego powtarzasz cały powyższy proces.

Tak samo robisz z pozostałymi schematami, aż opanujesz jedną skalę na całym gryfie.
Wtedy czas na łączenie schematów – czyli granie używając 2 sąsiadujących ze sobą schematów.

Dzięki temu poznane skale gitarowe mają sens i możesz je potem w praktyce wykorzystać. Myślę, że dostrzegasz różnicę w tym podejściu, a popularnej praktyce.

Podsumowanie artykułu

Przesłaniem tego zwięzłego postu ma być to, że skale gitarowe nie są i nie muszą być problemem, a bardzo są przydatne.

Znając skale gitarowe możesz improwizować bez grania nietrafionych dźwięków. Zatem zacznij teraz stosować przedstawiony proces i niedługo zobaczysz efekty, czego Ci szczerze życzę.

Gitara w ręce i zacznij ćwiczyć skale gitarowe!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika