Moda na sport, na uprawianie przeróżnych dyscyplin, także tych, które można uprawiać w salach i halach sportowych jest coraz powszechniejsza.

 

W Polsce wykonuje się około 500 podłóg sportowych rocznie. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje ok. 20 000 hal i sal sportowych oraz gimnastycznych. W każdym z tych obiektów jest podłoga. Nie zwykła. Podłoga sportowa. A to jest bardzo duża różnica z czego, w aspekcie utrzymania jej w czystości, nie każdy sobie zdaje sprawę. Jednym z  ważniejszych parametrów charakteryzujących podłogi sportowe jest poślizg. Aktualnie do konstrukcji podłóg sportowych zastosowanie ma ok. 20 norm. Cytowane normy DIN 18032-2 oraz PN-EN 14904 przywołane zostały przede wszystkim w kontekście związanym z bezpieczeństwem użytkowania podłóg sportowych. Jednak parametr poślizgu można bardzo łatwo zmienić podczas procesu czyszczenia i pielęgnacji podłóg sportowych.

Stosowanie przez firmy sprzątające nieodpowiednich środków chemicznych doprowadza do bardzo istotnych zmian poślizgu powierzchni. Logicznym jest więc w tym miejscu podanie jakich produktów unikać, a jakie stosować. Łatwiej będzie jednak wymienić te drugie gdyż odpowiedź jest bardzo prosta: podłogi sportowe na salach i halach sportowych należy czyścić i pielęgnować wyłącznie produktami posiadającymi potwierdzenie spełnienia wymagań norm. W przypadku powłok zabezpieczających istotnym jest zwrócenie uwagi, że bardzo wielu producentów i instalatorów nie zaleca ich stosowania. Jest też grupa, która wyraźnie wskazuje produkt oraz producenta.

Ogólnie bardzo istotnym jest dokładne zapoznanie i szczegółowe stosowanie się do instrukcji czyszczenia i pielęgnacji, którą przekazuje użytkownikowi wykonawca podłogi sportowej. Stopień intensywności używania tych podłóg, ilość energii, którą uczestnicy niekoniecznie nawet wyczynowi – wkładają w udział w przeróżnych grach i zawodach sprawia, że zdarzają się kontuzje, stłuczenia, zwichnięcia, obtarcia czy bardziej uciążliwe przypadki jak złamania. W momencie gdy poszkodowany sportowiec występuje o odszkodowanie z racji własnego ubezpieczenia, ubezpieczyciela interesuje czy podłoga w danej sali spełnia wymagania odpowiednich norm.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika