Bardzo powszechnie występującą, najczęściej samoistnie zanikającą chorobą jest nadżerka. Pojawia się na ściankach pochwy kobiety i może powodować podrażnienia, a nawet raka. Z drugiej jednak strony równie dobrze do niczego nie musi dość. O tym, czym jest nadżerka oraz czy jej pojawienie się to powód do obaw przeczytasz w tym artykule.

Przyczyny powstawania nadżerki

Narządy rodne kobiety dzielą się na dwie części:

  • Macicę
  • Pochwę

Macica jest głębiej położona oraz nie jest penetrowana przez ciała obce, a zatem jej nabłonek jest delikatniejszy. Gruczoły tam umieszczone są podatne na uszkodzenia mechaniczne i mają postać chropowatej powierzchni. Pochwa natomiast posiada gładką powierzchnię i nie jest tak wrażliwa na wszelakie obtarcia, jak część maciczna.

Nadżerka jest chorobą polegającą na wystąpieniu nabłonka gruczołowego z macicy na ściankach pochwy. Zazwyczaj przypomina to zaczerwienienie albo drobne krostki wykrywane podczas badania lekarskiego.

nadżerkaGinekolodzy podczas badań stwierdzili, że największą grupą ryzyka wystąpieniem nadżerki są młode, aktywne seksualnie kobiety, które często zmieniają partnerów albo bardzo intensywnie uprawiają seks ze swoim partnerem. Mechaniczne uszkodzenie ścianki pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia nadżerki.

Niemniej może do niej również dojść do choroby w efekcie zażywania środków antykoncepcyjnych opartych na hormonach albo, co również jest częste – samoistnego pojawienia się nadżerek.

Objawy i leczenie nadżerki

Częstokrotnie nadżerka pojawia się na tak krótki okres, że nie jest możliwe zauważenie jakichkolwiek zmian w ciele. Jeśli jednak dochodzi do obfitych upławów, szczególnie z nieprzyjemnym zapachem, może to być sygnał, że coś nie tak dzieje się z naszymi drogami rodnymi.

Najczęściej nadżerka nie jest leczona farmakologicznie albo chirurgicznie, a jedynie podlega kontroli cytologicznej oraz ginekologicznej w celu stwierdzenia, czy nie grozi ona zmianami rakotwórczymi. Zaniedbana, może powodować nowotwór pochwy. Dlatego też lekarz zaleca wstrzemięźliwość seksualną na czas leczenia nadżerki, a także regularną kontrolę intymną.

 

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika