jaksieodzywiacnawiosnePrzedwiośnie to czas, gdy z utęsknieniem wyczekujemy cieplejszych dni, ale z drugiej strony czujemy się nieco osłabieni. Nic dziwnego – nasz organizm jest znużony chłodem i brakiem słońca. Zobacz, co zrobić, by odpowiednio go wzmocnić oraz pobudzić do życia.

Wiele osób z ręką na sercu może przyznać, że przez zimę nieco obrosło tłuszczykiem. Wzrost wagi w sezonie jesienno-zimowym jest jednak czymś zupełnie normalnym – potrzebujemy przecież wtedy większej ilości składników odżywczych, dzięki którym lepiej znosimy ujemne temperatury.

Z kolei po zimie musimy się zmagać z objawami wiosennego przesilenia (apatia, senność, bóle głowy, poddenerwowanie, spadek odporności oraz koncentracji itp.). Proces przyzwyczajania się do nowych warunków, związanych z zachodzącymi w przyrodzie zmianami trwa około miesiąca – to właśnie w tym okresie musimy szczególnie o siebie zadbać, chociażby zdrowo się odżywiając.

Nie pora teraz na bardzo restrykcyjne diety oparte na jednym składniku pokarmowym czy ostre głodówki. Powinniśmy tracić zbędne kilogramy powoli i systematycznie – im wolniej chudniemy, tym większa szansa, że nie dopadnie nas efekt jo-jo.

Trzeba więc dostarczyć organizmowi energetycznego „paliwa”, w skład którego wchodzą witaminy, minerały i białka, ale też węglowodany oraz tłuszcze. Chodzi więc o zbilansowaną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne składniki, przyswajane w odpowiednich proporcjach.

Ograniczmy za to spożywanie soli i cukrów prostych – koniec z pustymi kaloriami i innym śmieciowym jedzeniem. Zresztą już niedługo pojawią się prawdziwe bomby witaminowe, czyli nowalijki – warzyw (oraz oczywiście owoców) nie powinniśmy sobie żałować przez cały rok, a zwłaszcza, gdy są młode i świeże.

A w jaki sposób poradzić sobie z sennością oraz rozdrażnieniem? Po prostu trzeba się wysypiać, a w ciągu dnia znaleźć trochę czasu na relaks i odpoczynek.  Pijmy też dużo płynów (np. wody mineralnej czy tej oczyszczonej za pomocą filtra), dzięki którym pozbędziemy się z naszego ciała szkodliwych toksyn. O czym jeszcze należy pamiętać? Rzecz jasna o aktywności ruchowej  – wysiłek fizyczny to najlepsza gwarancja, że powitamy wytęsknioną wiosnę w dobrej formie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika