Oczka wodne to wspaniała ozdoba naszych ogrodów. Niezależnie od tego czy są małe czy duże zawsze urozmaicają ogród pozwalają na zaprezentowanie roślin wodnych. Dodatkowo doskonale wpływają na rośliny znajdujące się wokoło, ponieważ parująca woda nawilża powietrze. Trzeba jednak pamiętać, że również one wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Sprzęt pompujący i filtrujący

Aby utrzymać oczko wodne w dobrym stanie konieczne jest zamontowanie sprzętu pompującego i filtrującego. Pompy wodne obecnie dostępne w sklepach są bardzo zróżnicowane i przeznaczone do różnych celów. Najtańsze modele po prostu pompują wodę w oczkach wodny, te nieco droższe bardzo często posiadają dodatkowe wyjście umożliwiające montaż fontanny lub niewielkiej kaskady wodnej. Jeżeli Twoje oczko jest nieco większych rozmiarów warto wykorzystać właśnie tego typu pompy, gdyż fontanna czy kaskada wodna to wspaniała ozdoba i doskonały sposób natleniania wody w zbiorniku. Kolejnym sprzętem niezbędnym w każdym oczku wodnym jest dobry filtr do wody. Należy pamiętać, że w zbiornikach wodnych zawsze pojawiają się zanieczyszczenia, które muszą być usuwane. W naturalnych akwenach woda  przepływając oczyszcza się, natomiast niewielkie oczka wodne nie posiadają tej możliwości. Warto zatem wybrać się do sklepu i wybrać filtr jak najlepiej dostosowany do wielkości Twojego oczka wodnego.

Pielęgnacja roślin wodnych

Warto pamiętać, że oczko wodne to jedynie zbiornik wody, dopiero wtedy gdy pojawiają się wokół niego rośliny zaczyna nabierać szczególnego uroku. Trzeba jednak być świadomym tego, że aby roślinność wodna cieszyła nasze oczy należy o nią odpowiednio dbać. Najbardziej wymagającym okresem jest oczywiście wiosna. W tym czasie konieczny jest przegląd roślin, ich przycinanie, a w razie konieczności rozsadzenie. Należy pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór roślinności mogą doprowadzić do silnego zanieczyszczenia zbiornika. Nie wolno również zapominać, że korzenie roślin wymagają odpowiedniego natlenienia, stąd jeszcze raz należy podkreślić jak ważne są dobrze dobrane pompy wodne i filtry.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika