Masz zamiar opanować popularne taby (inaczej tabulatura)? W tym krótkim artykule zaznaczę wady i zalety jakie posiadają taby oraz krótko zaprezentuję nuty oraz ich porównanie z tabulaturą.

Nie ma co tracić czasu na przydługie wstępy – przejdźmy od razu do konkretów.

Co to takiego taby?

Jak zapewne wiesz, taby to po prostu sposób zapisu muzyki na gitarę. Istotne jest podkreślenie, że jest to zapis tylko i wyłącznie na gitarę – inne instrumenty nie są w stanie odczytać go. Jest to jedna z kilku istotnych wad tabulatury, które dyskwalifikują ją z możliwości bycia poważnym sposobem zapisu.

Mimo wielu minusów (które zaraz precyzyjniej opiszę) warto jest ich się nauczyć. Jednym z powodów jest to, że są bardzo łatwe i nawet początkujący gitarzysta może je czytać.

Dlatego też, rekomenduję początkującym poznanie tego zapisu, ale równocześnie zachęcam aby na tym nie kończyć i również uczyć się nut (które wcale nie są takie trudne – o tym za chwilę).

Wady i zalety

Pozwól, że opiszę jeszcze kilka wad, jaki mają taby i potem przejdę do bardziej pozytywnych aspektów.

Zasadniczą wadą tabów jest to, że nie posiadają zapisu rytmy. Czytając taby nie da się powiedzieć jak długo dany dźwięk ma wybrzmiewać oraz ile trwają przerwy między poszczególnymi dźwiękami.

Oznacza to, że są one bezwartościowe, jeśli wcześniej nie słyszałeś danego utworu. Jest to ogromna wada i powód do poznawania nut.

Drugą dużą wadą jest brak uniwersalności. Tylko gitarzyści są w stanie odczytać ten zapis. To także dyskwalifikuje je z „kariery” w poważniejszym świecie muzycznym.

Jak opanować nuty?

Naturalnie taby mają również liczne zalety. Największa i najważniejsza z nich to prostota. Dzięki temu każdy, nawet bardzo początkujący gitarzysta może z nich korzystać i grać swoje ulubione solówki czy piosenki.

Czy więc radzę się ich uczyć? Tak. Jednak nie należy tym samym odrzucać nut. Zalecam czytać taby, a w tym samym czasie uczyć się nut. Po pewnym czasie nie będziesz potrzebował czy potrzebowała już tabów, bo na tyle opanujesz nuty.

Teraz bardzo krótko jakim sposobem opanować nuty. Przede wszystkim powinieneś najpierw nauczyć się rozkładu dźwięków na gryfie. To jest podstawa.

W momencie kiedy już to umiesz, to naucz się rozkładu dźwięków na pięciolinii.To jest {prostsze niż w przypadku gryfu i nie powinno zająć Ci wiele czasu.

Gdy już masz te dwa elementy opanowane to czas zacząć grać proste piosenki. Najlepiej rozpocząć od prostych, ludowych melodii.

Kiedy to Ci już zacznie wychodzić to będzie „z górki”. Szukaj jak najwięcej kawałków zapisanych w nutach i regularnie je graj. Najlepiej używać do tego metronomu.

Podsumowując: taby są użyteczne, ale nie zapominaj o nutach. Jak wspominałem: taby są właściwe na początek, ale wraz z rozwojem muzycznym powinieneś przejść na nuty, które nie są wcale bardzo skomplikowane.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika