Można próbować samemu, ale czasami trzeba wspomóc się pomocą fachowca, a fachowcem, który zna się na trądziku jest lekarz dermatolog. Coraz lepsze metody leczenia tej dolegliwości są już w naszym zasięgu, a lekarze stopniowo uczą się, że nawet niewielkiego trądziku nie można bagatelizować, bo każdy pryszcz (dosłownie) jest w jakimś stopniu czynnikiem pogarszającym samopoczucie i samoocenę pacjenta, a to one decydują o jakości naszego życia i zdrowia.

Wciąż jednak łudzimy się, że jakimś dziwnym sposobem znajdziemy uniwersalny sposób na trądzik, który zadziała natychmiastowo w naszym przypadku. Niestety, to co innym pomogło wcale nie musi nam pomóc stąd też tyle rozczarowań i niepochlebnych opinii o ogólnodostępnych preparatach na trądzik. Faktem jednak jest, że to, co działa w większości przypadków zadziała również na nas, przykładem środki takie jak Nonacne, Acnezine czy Trioxil, które z trądzikiem radzą sobie doskonale (poprawę notuje kilkadziesiąt procent użytkowników).

Jeśli jednak coś nie zadziała musimy szukać dalej, a przy okazji trzeba pamiętać też, że trądzik wymaga skoncentrowanego ataku przeprowadzanego na trzech frontach tj. odpowiedniej diety, odpowiedniej pielęgnacji twarzy (i tych części ciała, na których pojawiają się wypryski) i fachowego leczenia (również ogólnodostępnymi środkami tj. takimi, które można kupić bez recepty). Taki zmasowany atak jest najskuteczniejszy i zadziała najszybciej.

Dieta, czyli co jeść, a czego unikać, żeby z trądzikiem wygrać?

Jeśli masz trądzik powinieneś / powinnaś popracować nad tym, by ograniczyć łojotok. Zalecenia dietetyczne w tym przypadku są takie same dla bardzo wielu przypadłości (między innymi w przypadku łupieżu). Łojotokowi, czyli wzmożonej produkcji sebum sprzyjają tłuszcze nasycone (zwierzęce) i słodycze. Trzeba więc je odstawić, najlepiej przestawiając się na jakąś zdrową dietę z duża ilością warzyw, z nieco mniejszą ilością owoców, z minimalną ilością mięs i bez słodyczy. Nie muszę chyba dodawać, że bezwzględnie należy odstawić przekąski typu słone orzeszki, paluszki czy chipsy. One również wzmagają produkcję łoju.
Przy okazji uwaga: warto uważać na pomarańcze, bo mają tendencje do wywoływania podrażnień skóry, natomiast cytryna i jabłka działają oczyszczająco. Zwróć szczególną uwagę na zapewnienie sobie dużej podaży witamin B-kompleks, witamin młodości, czyli A,C i E oraz cynku. Minerałem, na który musisz uważać jest jod.

Pielęgnacja na co dzień

Unikaj mycia twarzy wodą z mydłem, ale nie unikaj jej mycia w ogóle. Woda i zwykłe mydło wysuszają skórę, co przyczynia się do nasilenia łojotoku, bo organizm chce szybko odbudować naturalną łojową barierę ochronną. Absolutnie nie korzystaj z kosmetyków, które zawierają w sobie alkohol – to bodaj najgorsze z możliwych rozwiązań. Pamiętaj, że do dyspozycji masz naprawdę ogromną liczbę kosmetyków pielęgnacyjnych, to nimi przemywaj twarz, oczyszczaj ją i zabezpieczaj. Stosuj serie dla cery trądzikowej, wrażliwej. Takie są dla ciebie najodpowiedniejsze i najbezpieczniejsze. W przypadku rumienia i trądziku różowatego zwróć się natomiast ku kosmetykom dla cery naczynkowej.
Codzienna pielęgnacja nie ma nic wspólnego z wyciskaniem pryszczy – nie ruszaj ich, poczekaj aż same się zagoją / znikną. Głębokie oczyszczanie rób jedynie u kosmetyczki, ona zrobi to bezpiecznie i fachowo.

Leczenie trądziku

W aptekach możemy zaopatrzyć się w maści typu maść cynkowa, lecznicze kosmetyki do pielęgnacji – np. mydło siarkowe i specjalistyczne linie kosmetyczne dostępne bez recepty. Warto jednak, szczególnie w ostrych postaciach trądziku, skorzystać z pomocy lekarskiej. W tej chwili medycyna dysponuje całkiem sporymi możliwościami leczenia, ale większość skutecznych, zaawansowanych środków dostępna jest jedynie na receptę i można je stosować jedynie pod kontrolą lekarza.

Ogólnodostępne suplementy i maści na trądzik

Profesjonalne kosmetyki i suplementy są w tej chwili coraz popularniejsze i coraz doskonalsze. Osobiście najbardziej polecam takie zestawy, które działają dwutorowo: suplementy (od środka) i maści lub kremy do stosowania miejscowego.
Wspomniane wyżej środki czyli Nonacne i Acnezine idealnie nadają się do wspomagania leczenia trądziku. W niektórych jego postaciach ich stosowanie wystarczy by uzyskać zdecydowaną poprawę wyglądu cery.
Takich środków jest więcej, a kluczem do sukcesu jest udane połączenie leczenia ze wspomaganiem (dietą, suplementami, kosmetykami) oraz samozaparcie i systematyczność.

Więcej informacji na temat tego, jak radzić sobie z różnymi rodzajami trądziku, na jakie preparaty przeciwtrądzikowe zwrócić uwagę, co robić, a czego unikać znajdziesz na stronie Tradzik.com.pl.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika