Dyskusja o właściwościach jagody Acai często sprowadza się do starcia dwóch poglądów: zgodnie z jednym jagoda Acai jest cudownym owocem, który (niemal) może nas uzdrowić ze wszystkich chorób, zwolennicy drugiego twierdzą, że działanie Acai to ściema, a jagoda jest zwykłym owocem 'podrasowanym’ marketingowo. W dyskusji pojawia się też trzecia opcja, reprezentowana dosyć skromnie, a więc i zagłuszana przez zagorzałych zwolenników i równie zagorzałych przeciwników owocu. Zgodnie z nią prawda leży gdzieś pośrodku i ja osobiście sądzę, że w ten właśnie sposób należy traktować brazylijską jagodę.

Gdyby było nas stać na masowe wyjazdy do Brazylii, lub gdyby można było zaszczepić tę jagodę na naszym rodzimym gruncie sprawa byłaby prostsza, bo bez problemów (i bez drastycznie wysokich wydatków) moglibyśmy sami zweryfikować działanie jagody. Tymczasem jedyne informacje jakimi dysponujemy pochodzą z reklam, a w pełni miarodajnych, obiektywnych i rzetelnych źródeł piszących o jagodzie jest niewiele. Poruszanie się w gąszczu informacji do najprostszych i najprzyjemniejszych nie należy toteż albo przyjmujemy reklamy na wiarę, albo popadamy w nadmierny sceptycyzm.
Według mnie to niepotrzebne, wystarczy choć odrobinę poznać jagodę (kilka naukowych publikacji jest już dostępnych), a następnie kierując się zdrowym rozsądkiem uznać, że owszem jest to zdrowe, acz niekoniecznie cudowne jedzenie.

Czy jagoda Acai jest zdrowa?

W swojej ojczyźnie, czyli w Amazonii, jagoda Acai uważana jest za panaceum czyli za lek na wszystkie dolegliwości. Zjada się ją w posiłkach, przygotowuje się z niej lekarstwa (np. tłoczony z jagody olej jest lekiem na biegunki) i generalnie tamtejsza ludność ma z jagodą do czynienia na co dzień. Ponieważ jagoda Acai jest zdrowa (tak jak większość warzyw i owoców) pozwala zachować zdrowie mieszkańcom Amazonii. Jeśli chodzi o nasz krąg cywilizacyjny podstawowym problemem nie jest brak jagody, bo warzyw i owoców mamy pod dostatkiem, ale to, że w odżywiamy się przetworzoną żywnością pozbawioną wielu ważnych składników odżywczych, zanieczyszczamy organizmy tłuszczami i cukrami i na własne życzenie odchodzimy daleko od natury i naturalnego żywienia. Gdyby nie to, jagoda Acai byłaby nam niepotrzebna, ale ponieważ jemy tak a nie inaczej staje się przydatna w suplementacji. Dlaczego? Dlatego, że w porównaniu z większością innych owoców ma więcej ważnych składników odżywczych.

’Dziwna’ jagoda

Ogromna popularność jagody Acai bierze się też w pewnej mierze z tego, iż jest ona dosyć nietypową jagodą. Nietypową w tym sensie, że rośnie na palmach i występuje jedynie w jednym rejonie świata. Takich jagód co prawda jest wiele (i od czasu do czasu wybucha kolejna dietetyczna sensacja) niemniej jednak najpopularniejsze gatunki tych owoców spotkamy wszędzie. Borówki, aronie itp. można uprawiać praktycznie w każdym klimacie. Jagodę Acai raczej trudno byłoby u nas zadomowić.

Acai berry w Amazonii i u nas

Już wspominałam, że mieszkańcy Amazonii zjadają jagodę na co dzień, w praktycznie każdym posiłku. Jagoda nie jest dla nich żadnym novum, co więcej uznawana jest za pokarm ludzi biednych. Mieszkańcy puszcz patrzą więc na nas z lekkim zdziwieniem obserwując 'szał na jagody’, tak jakbyśmy własnych jagód nie mieli .Poniekąd mają rację. Nasze zainteresowanie jagodą jest bowiem podsycane perswazyjnymi reklamami i zabiegami marketingowymi, które sprzyjają tworzeniu tajemniczej otoczki cudowności zamiast przedstawiać prawdziwe działanie jagody.

Właściwości jagód

Właściwości jagód nie zostały do końca poznane i opisane, większość dostępnych badań prezentuje jedynie ich skład, na tej podstawie można oczywiście wyciągnąć pewne wnioski, niemniej jednak to czy i jak jagoda działa na ludzki organizm wymaga odrębnych badań i badania te są prowadzone, a takich, które już zakończono i opublikowano ich wyniki jest niewiele.
Co zatem można powiedzieć o składzie jagody?

Acai ma sporo antyoksydantów

Uważa się, że jest owocem najbogatszym w przeciwutleniacze, które (przypomnijmy sobie) opóźniają procesy starzenia się organizmu i chronią nas przed chorobami, bo skutecznie zwalczają wolne rodniki. Organizm potrzebuje ich sporo, ale przesada również na tym polu nie jest wskazana. Antyoksydanty w Acai są bardzo aktywne, niemniej jednak pamiętajmy o tym, że zawierają je również inne owoce i warzywa.

Czy jagoda Acai ma działanie odchudzające?

I tak i nie. Nie dlatego, że ani w naturze nie istnieje środek który odchudzałby sam z siebie, ani takiego środka jeszcze nie wynaleziono (chyba że weźmiemy pod uwagę niedozwolone substancje, których działanie opiera się na powolnym wyniszczaniu organizmu, co z oczywistych względów nie powinno być naszym celem). Tak, ponieważ jagoda Acai bardzo wspomaga odchudzanie. Jak? Przede wszystkim w skład jagody wchodzi bardzo dużo błonnika. W stu gramach suchej masy jest go aż 44%. Błonnik wypełnia przewód pokarmowy nie dostarczając organizmowi kalorii i tak działa błonnik zawarty w Acai. Bogactwo witamin i aktywnych biologicznie składników sprawia, że spożywanie jagody skutkuje przyspieszeniem metabolizmu. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu Acai stabilizuje apetyt, a węglowodany i lipidy dostarczają nam łatwo przyswajalnej energii, którą na dodatek można szybko spalić w czasie wysiłku.

Więcej informacji o właściwościach, składzie i suplementach z jagody Acai znajdziesz na stronie JagodaAcaiBerry.BlogSpot.Com.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika