Włoskie miasto Siena słynie z wspaniałej kuchni, bogato wyposażonych muzeów, średniowiecznej zabudowy starówki oraz z Palio – gonitwy koni.

Od setek lat co roku, 2 lipca i 16 września, Siena budzi się do życia w kolorowym i intensywnym wydarzeniu Palio delle Contrade, które jest zarazem gonitwą koni i historycznym pokazem. Każdy uczestnik gonitwy reprezentuje „contradę” czyli jeden z 17 okręgów miasta, z których każdemu przypisany jest charakterystyczny kolor. Wyścig rozpoczyna się w samym sercu miasta czyli na Piazza del Campo i wymaga od dżokejów mistrzowskich umiejętności.

Wyścig poprzedzają rajdy próbne, które odbywają się na trzy dni przed Palio, a ostatni z nich w dzień święta.

Palio dla niezorientowanego, przeciętnego turysty spędzającego wakacje we Włoszech, wydaje się być jedynie interesującą zabawą, jednak mieszkańcy Sieny traktują wyścig niezwykle poważnie. Znane są wypadki porywania najlepszych jeźdźców w przeddzień gonitwy oraz nagminne przypadki przekupstwa w kręgach organizacyjnych, które nikogo z miejscowych już nie dziwią.

Jedna z sędziwych mieszkanek Sieny, która była już obecna przy kilkudziesięciu wyścigach, zapytana o przestrzeganie reguł gry i zachowanie „fair play” odpowiedziała: „Są pewne zasady, ale my Włosi, nigdy zbytnio nie troszczyliśmy się o ich przestrzeganie. Zwycięstwo, a nie duch sportu, jest istotne w tym wyścigu. Ta gonitwa powinna być nazywana „Wyścigiem Szczurów!”.

Zdecydowanie odradza się kupować bilety na Palio – ich cena nie jest adekwatna do wartości. Darmowe miejsca na miejskim placu, gwarantują wyśmienitą zabawę. Należy jednak zająć je odpowiednio wcześniej. Organizatorzy imprezy, głównie ze względu na panujące upały, doradzają również zaopatrzenie się w odpowiednią ilość wody i prowiantu – oczekiwanie na placu Piazza del Campo, może potrwać nawet kilka godzin.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika