Na rynku światowym jak i Polskim każdego roku pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych, blogi technologiczne są wręcz przesycone informacjami o nowych premierach. Z jednej strony technika idzie do przodu powstają nowe technologie i udogodnienia. Z drugiej strony każda firma walczy o zdobycie monopolu na rynku. Aby tego dokonać tworzy własne formaty odtwarzania, odczytu lub zapisu plików. Najlepszym przykładem tego działania jest firma Sony, która niedawno wprowadziła nowy konkurencyjny dla formatu HD DVD format Blu-ray.

IT

W całej nagonce wielkie koncerny zapominają o jednej bardzo ważnej kwestii – mianowicie standardzie użytkowników. I tak aby zgrać zdjęcie z aparatu cyfrowego Canon musimy posiadać kartę SD. W roku 2005 nasz aparat nie obsługiwał innych kart poza kartą compact Flash. Przeciętny użytkownik potrzebuje urządzeń kompatybilnych i działających między sobą tak aby w łatwy i intuicyjny sposób mógł kontrolować kilka urządzeń jednocześnie bez stosowania przejściówek.

Kolejnym bardzo ważnym problemem jest zamykanie się wielkich koncernów na rynek amerykański, i tak kupując DVD z roku 2005 możemy napotkać problemy z odtwarzaniem polskich napisów w filmach. Zamiast ogonków pojawią się nam tzw. krzaki. Musimy wtedy szukać programów umożliwiających usuwanie polskich znaków, bądź nagrywać własne napisy bezpośrednio na film co dla przeciętnego użytkownika jest wręcz nie wykonywalne. Kto o zdrowych zmysłach poświęci 40 minut na uruchomienie kilku programów formatujących tekst, dekodujących wideo itp. aby obejrzeć film.

Tak oto powstaje nisza na rynku, gdzie znaki diakrytyczne opracowane przez naszych lingwistów kilkadziesiąt, kilkaset lat temu dyktują warunki działania nowych technologi. Choć nasi przodkowie w żaden sposób nie byli w stanie przewidzieć tego co nas czeka to uważam, że nie można rozwijać boomu technologicznego bez ukłonu w ich stronę.

Autor: Piorko vel. Maciek Piorowski

O autorze

Jestem tu po to żeby pomagać ludziom. Mam nadzieje, że uda mi się podzielić z wami moim doświadczeniem zdobytym podczas pracy w " sklepie z wycieczkami "

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika