Miejscowości Beskidu Żywieckiego to popularne i lubione przez mieszkańców Górnego Śląska rejony, idealnie nadające się na jedno- dwudniowe wycieczki w góry Żywiecczyzny.

Położona ok. 10 km na południe od Żywca Węgierska Górka to zlokalizowana nad Sołą miejscowość o charakterze turystyczno- przemysłowym. Niezwykle popularna wśród mieszkańców regionu Żywiecczyzny.
Po prawej stronie drogi do Żywca, za torami kolejowymi znajduje się Fort Wędrowiec. Na pamiątkę stoczonych tu w 1939 r. walk na betonowym bunkrze ustawiono dwa działa. Fortem opiekują się harcerze, a zwiedzanie trzeba uzgodnić wcześniej z komendą hufca.

W pobliskiej Milówce krzyżują się drogi do Zwardonia, Żywca i Wisły. Jedyną pamiątką po istniejącej niegdyś, sporej gminie żydowskiej jest cmentarz ze starymi macewami, położony na wzgórzu za miasteczkiem.
Naprzeciwko kaplicy św. Antoniego stoi chata licząca sobie ponad 250 lat, w której urządzono Izbę Regionalną (Stara Chałupa). W mrocznym nieco wnętrzu można obejrzeć pochodzące z XIX w wyposażenie góralskiej zagrody. Zgromadzono tu meble, drewniane naczynia i archaiczne narzędzia gospodarcze.

W zachodnim krańcu Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją, na Przełęczy Zwardońskiej (ok. 690 m n.p.m.) położony jest Zwardoń. Dogodny dojazd koleją, liczne wyciągi, choć nie są tak liczne jak w Korbielowie, oraz mikroklimat powodujący długie utrzymywanie się pokrywy śnieżnej oraz dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciągają tu spore rzesze narciarzy.

Zarówno Zwardoń, jak i pobliskie miejscowości: Rycerka, Rajcza oraz Ujsoły są dobrymi bazami wypadowymi w zachodnią część Beskidu Żywieckiego. Startują stąd liczne szlaki turystyczne, m.in. na Wielką Raczę (1236 m), Przegibek (1124 m), Wlk. Rycerzową (1226 m), a także (z Ujsoł znaki czarne, potem żółte) na Rysiankę (1322 m) i Lipowską (1324 m).

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika