Według definicji słownikowej, automatyka to sterowanie różnorodnymi procesami i zachowaniami.. oczywiście bez udziału człowieka. W dzisiejszych czasach otacza nas ona niemalże ze wszystkich stron. Nie można przed nią uciec.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy to dobrze czy źle. Z jednej strony można uznać to za dobry fenomen, jako że jakby nie patrzeć, ułatwia ona życie człowieka. Dzięki temu, coś, nad czym dawniej trzeba było ślęczeć godzinami i męczyć się niemiłosiernie, dziś można zrobić praktycznie w sekundę. Automatyka sprawia, że nie musimy aż tak się przemęczać, jako że wszystko robią za nas maszyny. automatykaWidać to niemalże we wszystkich dziedzinach życia. W architekturze, branży samochodowej, RTV i AGD.. można by tak wymieniać praktycznie bez końca. To właśnie dzięki temu postęp techniki mógł sprawić, że powoli zmierzamy do stanu, w którym nie będzie trzeba już martwić się tym, że jesteśmy zbyt wycieńczeni. Przecież wszystko praktycznie jest robione za nas. Niestety jednak jak to się mówi, każdy medal ma dwie strony.

Automatyka wywiera również negatywne skutki na społeczeństwie. Wystarczy bowiem spojrzeć na rynek pracy. Koszmar pojawiający się nieustannie w filmach science fiction, kiedy to roboty staja się lepsze od człowieka powoli staje się rzeczywistością. Coraz częściej zdarza się że w momencie gdy firma zakupi odpowiednie maszyny, pracownicy są masowo zwalniani z fabryk. Ponadto, tego rodzaju sytuacja sprawia że tysiące ludzi pozostaje bez pracy, bez szans na przyszłe zatrudnienie. Nie jest to powód do radości, prawda? Niestety, prawa rynku pracy są okrutne.

Nie da się już chyba zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach automatyka otacza nas praktycznie ze wszystkich stron. Nie ma od tego ucieczki. Jednak pomimo wspomnianych już przeze mnie niepokojów udzielających się większej części społeczeństwa, myślę że ogólnie można stwierdzić, że nie jest to coś, czym powinniśmy się martwić. Postępu ludzkości już się nie, zatrzyma, raz rozpoczęty proces będzie trwał wiecznie. Ważne jest tylko tylko to, by umieć go odpowiednio wykorzystać.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika