W ostatnich latach wzrasta świadomość faktu, jak ważna jest troska o własne zdrowie – coraz częściej mówi się o konieczności spożywania zdrowych, prawidłowo skomponowanych posiłków, a także docenia się rolę aktywności fizycznej, która pozwala zachować sprawność do późnej starości. Nie pozostawajmy więc i my obojętni na ten nowy trend, gdyż może on nam przynieść sporo korzyści, o wiele więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. O czym więc warto pamiętać?

Kluczową rolę ma właściwe komponowanie posiłków. Na naszym talerzu nie może zabraknąć przede wszystkim warzyw, stanowiących cenne zródło witamin i minerałów, antyoksydantów, błonnika itp., bez których żaden organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Obok warzyw bardzo cenne dla naszego zdrowia właściwości mają także owoce – stąd często powinniśmy sięgać po jabłka, banany, pomarańcze, cytryny itp., zawierające witaminy, błonnik, usprawniające trawienie i będące świetną alternatywą dla słodyczy, które z kolei z naszej diety należy wyeliminować. Zawierają one bowiem niekorzystne dla naszego organizmu węglowodany proste, przede wszystkim cukier, który w nadmiarze powoduje naprawdę negatywne konsekwencje  –  tuczy, kradnie z organizmu ważną witaminę B1, ponadto odpowiedzialny jest za cukrzycę, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu oraz próchnicę, a co gorsza – prowadzi także do uzależnień (w ten sposób łatwo wytłumaczyć napady wilczego głodu i nieodpartą ochotę na coś słodkiego, które niektórym z nas zdarzają się dość często). Warto również wybierać dobrej jakości tłuszcze – na naszym stole nie powinno zabraknąc wysokiej jakości olejów, m.in. oleju lnianego, z pestek dyni, rzepakowego czy oliwy z oliwek. Pamiętajmy, że nie na każdym z nich możemy smażyć – warto przed użyciem któregoś z nich dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną.

Niedobory witamin i minerałów warto uzupełniać, przyjmując suplementy diety – na rynku dostępnych jest wiele preparatów, mniej lub bardziej wartościowych, na pewno wybierzemy wśród nich coś, co będzie odpowiadało naszemu trybowi życia, płci, itp.

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, również ona jest niezbędna do tego, abyśmy zachowali na długo sprawność i energię. Nie trzeba od razu uprawiać wyczynowo sportu – wystarczy trzy razy w tygodniu wyjść na basen, jeździć na rowerze, zamiast samochodu wybierać piesze spacery po zakupy czy nawet do pracy, ewentualnie do codziennego harmonogramu dnia włączyć gimnastykę. Wysiłek związany z regularnym uprawianiem sportu, a także starannym wybieraniem tego, co jadamy, mimo że na początku może wydawać się ogromny, naprawdę się opłaca, a korzyści, jakie przyniesie, przychodzą dość szybko i trwają długo. Warto więc zdecydować o wprowadzeniu zmian już dzisiaj, kiedy aura za oknem służy wzmożonej trosce o zdrowie i urodę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika