Świat pędzi do przodu i wszystko się zmienia. Raczej nikt już nie zwątpi w prawdę tych słów. Niemniej jednak zmieniają się nawet rzeczy, których byśmy o to nie podejrzewali. Przykładem na to są chociażby projekty domów energooszczędnych. Już gdzieś pisałam o tym, że kilka miesięcy temu powstał projekt, który przedstawiał dom nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale także dla ludzkiej psychiki. projekty domów energooszczędnychIdea była taka, że skoro człowiek jest jednością z naturą (a przynajmniej było tak za dawnych czasów), za jednym razem obie strony mogą odnieść korzyści. Można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Takie projekty domów ekologicznych czy energooszczędnych oczywiście powstają w dużo większych ilościach, z tym że wiele z nich z pewnością nigdy już nie ujrzy światła dziennego.

Wynika to nie tylko z wysokich kosztów takiej inwestycji, ale także z tego, że bardzo często młodzi architekci chcąc się wybić na rynku pracy, przede wszystkim stawiają na oryginalność. Jednak trzeba przyznać, że chociaż niektóre projekty domów energooszczędnych faktycznie wydają się być całkiem jak to się mówi „z kosmosu”, niektóre z nich z pewnością warto było by potraktować poważnie. Między innymi dlatego, że na rynku brakuje zarówno dobrej jakości budynków tego typu, jak i pewnej dozy fantazji. Przecież chyba większość z nas nie czuje się dobrze z tym, że gdziekolwiek nie pójdzie widzi identyczne, niczym nie różniące się od siebie blokowiska.

Rynek budowlany z pewnością aktualnie wymaga tego, aby projekty domów energooszczędnych ewoluowały. Jeśli ludzie mają wydać więcej na coś tylko dlatego, że będzie to dobre dla środowiska naturalnego, nie możemy się spodziewać dużej ilości potencjalnych klientów. Jednak człowiek jest z natury egoistą i niewielu jest w stanie wydać większą ilość pieniędzy tylko z myślą o środowisku i przyszłych pokoleniach. Musimy mieć też coś „namacalnego”, coś co będzie z korzyścią ewidentnie dla nas. Oryginalny projekt domu może być właśnie czymś takim. Ludzie lubią się wyróżniać z otoczenia i chwalić przed innymi swoim domem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika