Jedną z podstawowych cech mody jest systematyczne powracanie do tego, co już było. Moda, podobnie jak historia lubi powtórki i często czerpie inspirację, z czegoś, co wymyślono dużo wcześniej. W modzie wciąż powtarzają się te same style, ale nie odczuwa się tego, gdyż nie powtarzają się one w dosłownej postaci.

Moda to stare po nowemu

torby z filcuNie inaczej ma się sprawa z materiałami, z których szyje się ubrania i dodatki. Jednym z materiałów, do którego wraca się co jakiś czas jest filc. Aktualnie bardzo modne są torebki i torby filcowe. Co sprawia, że wyroby te cieszą się uznaniem kupujących? Filc to bardzo wdzięczny materiał. Poza tym, jest to materiał naturalny, a to się dzisiaj liczy. Wytwarzanie filcu jest tanie, a zatem i wyroby zrobione z tego surowca nie kosztują zbyt dużo.

Torby filcowe są kolorowe i cieszą oczy. Można kupić je w różnych rozmiarach i kształtach. Podobnie jak ich skórzane krewniaczki, torebki z filcu wyposażone są w najróżniejsze, najbardziej wymyślne i oryginalne dodatki:

  • Paski długie i krótkie, szerokie i wąskie, przez głowę i na ramię.
  • Kieszenie od wewnątrz lub naszywane z zewnątrz.
  • Zamki błyskawiczne, magnesy, klamry lub sprzączki.

Torby filcowe ozdabia się na wiele sposobów. Można spotkać takie torby z ozdobnymi frędzelkami, warkoczykami, koralikami i fantazyjnymi wzorami, wykonanymi przy użyciu laserów. Mało kto wie, że filc jest najstarszym surowcem włókienniczym, wymyślonym przez człowieka. Przed ośmioma tysiącami lat wyrabiano z niego ubrania i okrycia. Świadczą o tym wykopaliska dokonane na terenie Turcji.

Filc powstaje na bazie wełny i sierści różnych zwierząt. Do jego wyrobu służy wełna i sierść lam, owiec i kóz. Aby powstał filc, sierść i wełnę trzeba poddać procesowi tak zwanego spilśniania. Z filcu wyrabia się odzież zarówno elegancką, jak i rzeczy codziennego użytku. Wszystko zależy od tego jak spilśniana jest wełna, jaką grubość i postać ma ostateczny wyrób. Filcowe kapelusze i berety są eleganckie i szykowne. O butach z filcu raczej tego nie powiemy.

Ostatnimi czasy, filc przestał się kojarzyć z szarym materiałem służącym do wyrobu odzieży i butów roboczych. Z cienkiego, delikatnego, miłego w dotyku i kolorowego filcu robi się na przykład biżuterię artystyczną. Podobnymi dziełami sztuki mogą być oryginalne torby filcowe. Warto poświęcić sporo czasu na znalezienie takiej torby, która najbardziej do nas pasuje. Warto spytać kogoś o zdanie, z którą torebką wyglądamy najlepiej. Kupowanie pierwszej torebki, która wpadnie w oko jest błędem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika