Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem wystroju, wpływającym na pozytywny nastrój i dobrego samopoczucie domowników. Kupując mieszkanie staramy się, by jego okna wychodziły na najbardziej nasłonecznioną stronę – gdzie światło będzie przez większość dnia sprawiało, że otoczy nas ciepła, jasna aura. Projektując wystrój mieszkania zadbajmy również o to, aby po zachodzie słońca pomieszczenia oświetlane były przez atrakcyjne, pasujące do wnętrza lampy, ustawione w odpowiednich miejscach.

Pomimo różnic w smaku i guście, każdemu z nas zależy na tym, aby jak najlepiej czuć się w najbliższym otoczeniu. Lubimy ładne przedmioty, często jednak okazuje się, że ładne oznacza drogie. Rozwiązaniem tego problemu są internetowe ogłoszenia z ofertami sprzedaży oraz wszelkie strony z aukcjami internetowymi. Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na przeczesywanie targów staroci lub sklepów, w których znajdują się przeróżne dobre i tanie lampy.

W internecie możemy odnaleźć istne perełki – i to niezależnie od tego w jakim klimacie gustujemy. Możemy dotrzeć do przedmiotów stylizowanych na starodawne, do antyków, ale też do modeli o nowoczesnym, modnym designie. I to często sprzedawanych po atrakcyjnych cenach.

Pamiętajmy również o tym, by w nowych lampach umieścić odpowiednie żarówki. Na rynku dostępne jest kilka rozwiązań. Te elementy również możemy nabyć za pośrednictwem internetu, w e-sklepach lub na stronach z ogłoszeniami.

Do wyboru mamy diody, żarówki zwykłe, halogenowe oraz żarówki energooszczędne. Które z nich wybrać? Diody są najtańszym w eksploatacji rozwiązaniem, jednak najdroższym w zakupie. Wyprodukowane przez dobre firmy cechują się wysoką jakością i działają średnio przez 10 lat. Ich koszt rozchodzi się więc na długi czas. Pobierają najmniejszą ilość energii – średnio 1-3 W. Wielu osobom przeszkadzać może jednak fakt, że wytwarzane przez nie światło nie rozprasza się, jest  punktowe i daje możliwość naświetlenia tylko danej części pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie kilku źródeł światła w jednym pokoju. Można uzyskać dzięki temu bardzo ciekawy, nietuzinkowy efekt, który łatwo dostosować do aktualnego samopoczucia.

Żarówki energooszczędne są rozwiązaniem pośrednim – stanowią kompromis między drogimi LED-ami, a tanimi, lecz pochłaniającymi wielkie ilości energii żarówkami tradycyjnymi. Zużywają one około 1/4 energii wykorzystywanej w żarówkach klasycznych, wyzwalających podobną ilość światła i działają 10-15 razy dłużej. Największym ich minusem jest brak możliwości montowania ich w lampach o regulowanej sile natężenia światła (czyli w tzw. ściemniaczach). Nie można ich również zbyt często zapalać i gasić – zmniejsza to znacząco ich żywotność. Są więc najodpowiedniejsze do stosowania we wszystkich tych miejscach, gdzie lampy świecą się długo.

Rozwiązaniem godnym polecenia w niektórych sytuacjach są również żarówki halogenowe. Wyparły one modele klasyczne, są bowiem porównywalnie tanie, a zużywają do 30% mniej energii, świecąc przy tym o połowę dłużej. Ponadto mogą one być używane w tzw. ściemniaczach. Wybór zależy więc od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika