TransformatoryTransformator olejowy jest jednym z rodzajów transformatorów energetycznych. Odpowiedzialny jest za przesyłanie i rozdzielanie energii elektrycznej do sieci rozdzielczych, zarówno miejskich, wiejskich oraz przemysłowych.

Konstrukcja transformatora olejowego przedstawia się następująco: rdzeń transformatora wraz z uzwojeniem zanurzony jest w kadzi stalowej z olejem mineralnym bądź syntetycznym. Wszystko znajduje się pod pokrywą, a olej pełni tutaj funkcję izolacyjną. Izolacja odgrywa bardzo istotną rolę, bo ma wpływ na bezpieczeństwo obsługi oraz prawidłowe funkcjonowanie transformatora. Dobra izolacja chroni także przed porażeniem prądem elektrycznym .

Urządzenie to z zasady zbudowane jest tak, by nie zagrażało bezpieczeństwu otoczenia, ale żeby było ono zachowane należy robić roczne przeglądy transformatora, w czasie których sprawdza się między innymi faktyczny stan izolacji. W celu jego sprawdzenia dokonuje się pomiarów rezystancji izolacji. Dzięki systematycznym przeglądom transformatora oraz prowadzeniu ewidencji wyników badań można wykryć pogarszający się stan izolacji. Działania te zapobiegają pożarom i awariom, które możliwe są, gdy izolacja ma pewne nieprawidłowości. Wykonywanie pomiarów jest znaczące, jeśli ma być mowa o bezpiecznym eksploatowaniu transformatorów, instalacji i sieci elektroenergetycznych.

Transformator olejowy można zregenerować. W rzeczywistości wygląda to tak, że przedłuża się życie tym urządzeniom. Na czym polega taki proces? Olej w transformatorze odgrywa kluczową rolę. Decyduje on o jego długiej żywotności i niezawodności. Olej w miarę upływu czasu i pracy starzeje się. Wpływ na to ma temperatura i niektóre metale. Doprowadzają one do utleniania się oleju, co stanowi poważny problem. Dzięki procesowi regeneracji przywraca się olejowi właściwości, które są bardzo zbliżone do tych, które posiada nowy produkt. W czasie regeneracji oleju usuwane są wszelkie kwasy, osady i produkty degradujące, dzięki czemu procesy starzenia się oleju zostają zahamowane. Regenerację przeprowadza się odpowiednio wcześnie, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian starzejącej się instalacji. Pomóc temu mają właśnie okresowe przeglądy, które wykrywają nieakceptowalne wartości oleju.

W celu oczyszczenia/regeneracji transformatora wydobywa się z kadzi rdzeń wraz z uzwojeniami. Zarówno sam rdzeń, jak i uzwojenia czyści się z wszelkich produktów pochodzących od zużytego oleju. Kadź także jest dokładnie czyszczona, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wnętrze kadzi jest myte, a z zewnątrz odrdzewiane i malowane. Następnie rdzeń z uzwojeniami ponownie umieszcza się w kadzi, po czym zostaje ona wypełniona nowym, bądź regenerowanym olejem. Następnie wykonuje się pomiary izolacji uzwojeń i inne badania, które stwierdzają jednoznacznie, że transformator spełnia lub nie, określone wymogi dotyczące rezystancji izolacji.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika