Zapobieganie zaćmyProfilaktyka ogólnoustrojowa, jest najlepszym sposobem na ochronę przed zaćmą u osób starszych. Należy ją stosować już po ukończeniu 50 roku życia pamiętając o przestrzeganiu kilku istotnych zasad. Przede wszystkim konieczna jest zmiana trybu życia na bardziej zdrowy. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, picie mocnej herbaty i kawy, unikać palenia tytoniu i wystrzegać się sytuacji stresujących. Warto także zadbać o kondycję fizyczną, prowadzić aktywny tryb życia i przestrzegać odpowiednich pór posiłków oraz snu.
Istotne w procesach spowalniających występowania choroby oczu jaką jest zaćma, jest także właściwe odżywianie. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów, jadać więcej warzyw i owoców, pić dużo soków, oraz czystą i odpowiednią jakościowo wodę. W codziennym menu warto ograniczyć cukier i białe pieczywo, oraz potrawy duszone, smażone i pieczone. Zdrowe odżywianie warto także wesprzeć odpowiednimi witaminami z grupy B, C i E.
Ważnym elementem profilaktyki jest także umiejętność właściwej oceny występujących dolegliwości i w razie powtarzających się objawów, udać się o poradę do specjalisty. Nie wolno ignorować objawów pogarszającego się wzroku, gdyż mogą one oznaczać początki choroby oczu, między innymi zaćmy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika