W obliczu wszystkich zalet posiadania systemu nawadniania początkowy koszt wykonania nawadniania zwraca się bardzo szybko. Wielu z Was zapyta pewnie: „jaki to koszt?” Trudno to określić jednoznacznie. Często firmy oferujące usługi ogrodnicze stosują różne „przeliczniki”: za 1/m2, lub np. za linię nawadniającą, jednak nie oddaje to dokładnie kosztów.

Zajmując się takimi pracami jak projektowanie ogrodów i systemów nawadniania trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród czynników wpływających na cenę wykonania nawodnienia są miedzy innymi ukształtowanie terenu i kształt trawnika (teren płaski i o kanciastych kształtach będzie „taniej” nawodnić niż np. trawnik o wymyślnym skomplikowanym kształcie z wieloma odnogami i zaułkami oraz na skarpie).

Druga bardzo ważna rzeczą jest wydajność źródła wody, czyli to jak dużo i pod jakim ciśnieniem wydobywa się wody z naszego kranu (lub innego źródła do którego podłączymy system). Im większe ciśnienie i wydatek wody, tym koszty instalacji mniejsze. Na cenę wpływa tez oczywiście wielkość terenu , który trzeba nawodnić – im większy teren tym poniesiemy większy koszt całkowity, ale cena wykonania metra kwadratowego nawodnienia będzie niższa. No i oczywiście ważne tez jest z czego ten system będzie wykonany – jakiej firmy produkty użyjemy. Na rynku ą dostępne produkty wielu renomowanych firm i tańsze zamienniki.

W zależności od tego na jakim terenie zakładamy system warto zastanowić się , które z nich zastosować. Na małych terenach, typu ogródków działkowych oraz takich, które maja się podlewać tymczasowo możemy zaoszczędzić zakładając tańsze materiały (np. dostępna w sklepach Gardena), jednak porządny system nawadniania, który ma pracować przez długie lata musi być oparty na trwałych komponentach a nie hipermarketowych podróbkach. Zastosujmy wtedy urządzenia firmy RainBird, Hunter itp.

Podczas tak trudnej i złożonej pracy jaką jest aranżacja ogrodów warto dobrze przemyśleć kolejność wykonywanych prac związanych z zakładaniem ogrodów, aby potem niepotrzebnie nie niszczyć tego, co zostało zbyt prędko i bezmyślnie wykonane na początku. Dobrze mieć już projekt ogrodu wraz z projektami technicznym – między innymi projektem nawadniania, to pomaga prace wykonać sprawnie (ogranicza to czas, a co za tym idzie koszt robocizny) a poza tym unikamy wielu przykrych niespodzianek, typu zapomniane instalacje, przecięcie kabla, dokładanie kolejnej sekcji już po posianiu trawnika itp., które zawsze podwyższają koszty.

projektowanie ogrodów

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika